Selles kirjatükis valgustaksin pisut tausta, miks ja kuidas on Keri saarele on tekkined weebikaamerad ja ilmajaam ning milleks sai tehtud kalender Keri 2010Kust tuli idee Keri saarele paigaldada veebikaamera ja ilmajaam?


Ma ei mäletagi täpselt kust ta alguse sai. Arvatavasti ühtedel algusaegade (2002 - 2003) mõnusatel Keri nädalavahetustel sõprade seltsis tuli see jutuks ja nii see on vaikselt idanenud.

Päris alguses tundus täiesti võimatuna ja utoopilisena mistõttu läks see mõte minu mõtteriiulitele laagerduma. Põhjuseid oli palju. Esiteks polnud saarel mitte mingisugust elektrit korralikust andmeside ühendusest rääkimata. Ka puudus juurdepääs lukustatud ja valve all olevasse torni kuhu kaameraid paigutada. Kui mõte liikus sellele, et kust elektrit võtta ja mis see maksaks, siis ei jäi kogu edasine (mõtte) tegevus seisma. Andmeside lingist ei julgenud mõeldagi sest tol ajal maksid need asjad jubedat hinda.


Kuidas see asi siiski idanema hakkas?


Sain saarele korralikud akud pooljuhuslikult ja väga soodsalt tänu heale tuttavale Margus Pettaile Renovaarist. Seega oli alustuseks 12V ja 200A/h olemas. tervelt 2,4 kW/h energiat! Generaatori pidev käiamine tundus mõttetuna väikeste elektrikoguste tarvis nagu üks säästupirn ja läpakas.

Siis rääkis meie asutajaliige ELF, et neil pidavat olemas olema üks tuulegeneraator mis seisab kasutult. Sinna kulus tohutult aega enne kui see generaator Mart Jüssi abistaval käel ükskord minu kätte sattus.

Vahepeal sai üles pandud väike weeb ning www.keri.ee ära regitud.

Turule ilmusid erinevad Wimaxi pakkujad, kuid ühegi signaal Kerini ei ulatunud.

Lõpuks andis Kõu turuletulek otsustava tõuke weebikaamera realiseerumisele, sest oli piisavalt odav üleval pidada ning signaal oli Keril üpris korralik.


Kuidas asjast sai asi.


Kõik miinimum eeltingimused olid tundusid täidetavad olevat. Panin siis pea tööle ja visandasin esimese 'süsteemi', millel olid küllalt selged nõudmised.

Esiteks kuna Kõu upload on ääretult aeglane siis mingist live videost ei saanudki unistada. Piisab kui pilti saaks uuendada iga mõistliku aja tagant. Kõu jaoks tundus et 2 minutit oli piisavalt jõukohane.

Teiseks elekter elekter ja veel kord elekter. Nii vähe tarbiv kui vähegi võimalik. Seega tuli unustada igasugused asjad mis vajasid 220V jaoks inverterit, sest inverter ise on juba tohutu energiakulu rääkimata kadudest mis tekivad uuesti 220V muundamisest väiksemateks pingeteks. Lühidalt toitusid kõik seadmed 12V pealt otse ning weebikaamera pidi ise nii tark olema, et pildi suudaks otse weebi laadida. Peale mitmeid katsetusi ja ebaõnnestumise odavamate kaameratega jäi valik lõpuks Axisele, mille kõhus on terve Linuxi server ja tarbib vaid max. 4W

2007 juuliks ostsin vajalikud vidinad ning panin selle Keril käima. Süsteem vajas sagedasi muutuseid ja kohendamisi. Sellised pisiasjad mille peale kohe ei tule. Noh näiteks taimer, mis ööseks elektri energiakokkuhoiuks toited välja lülitaks ning teeks profülaktilisi restarte kõikidele seadmetele, sest kõik nad kippusid irregulaarselt lihtsalt kinnijooksma nagu tänapäeva seadmetel on kombeks. Kuna 12V taimereid eestis pole, sai siis ise üks selline tehtud.

Juurde sai hangitud veel 200Ah jagu akusid, et pikendada laadimiste vahesid. Kui talv hakkas lähenema ja tundus, et varsti jääb kaamera energiapuuduses üldse seisma, sain ELFilt lõpuks selle tuulegeneraatori. Sellega jälle häda, et puudus mast ja kõik muu kinnitus. Sellele sai kiire lahenduse tänu heale tuttavale Teet Sillaveele, kes meisterdas vajaliku masti koos kinnitustega. Ning Jaanuaris 2008 oli elektrimure lahendatud. Enam ei pidanud üle kahe nädala saarel akusid laadimas käima. See oli suur kergendus.Areng.


Et kalli raha ja vaeva eest saarelt edastatavast pildist ka mingit suuremat väärtust oleks sai lisatud arhiiv. Tegelikult arhiveeriti kõiki pilte juba 2007 septembrist, kuid vaataja seda ei näinud, sest kogu see pildimass oli süstematiseerimata ja keeruline kättesaadavaks teha weebi vahendusel. Minu jaoks vähemalt.

Selleks sai siis mandril püsti pandud üks linuxi server mis tekitas ühe päeva arhiivi - organiseerib roteeruvalt ühe päeva jagu edastatud pilte tavalise weebibrauseriga vaadatavaks.


2008 juulis lisandus teine kaamera mis näitab siis Aksi saare suunda ning kuhu jääb 2 randumispaika koos kuivasäärega. Kuid see kaamera osutus väga õnnetuks. Ta oli vähemalt 3 korda katki ning oli märkimisväärse aja garantiiremondis. Lõpuks 17. Novembril 2009 läks ta lõplikult katki ja garantii aeg oli otsas. Hetkel on ta taas töökorras ja ootab esimest võimalust saarele pääsemiseks. Lähemal uurimisel selgus, et tal oli katki 3,3V downstep konverter. Asendasin selle lihtsalt stabilisaatoriga. See on pikem jutt ja sellest ma ei tahtnud rääkida.


2009 Jaanuaris saime lõpuks väga korraliku ja kiire ning ka soodsa ühenduse Radioneti abil. Tänud ka eesti Wifi isale Veljo Haamerile kes vajalikke nõuandeid jagas ning oma nõu ja jõuga abiks oli. Mõistagi tähendab see ka seda, et Keri saar on kaetud wifi vabalevialaga. Kiire ühendus võimaldas esimest korda Keri saarelt ka otse live pilti ja heli edastada.

Heli pole kahjuks suurem asi, kui saarel kedagi ei ole. Kuuleb ainult müha ja kajakate kisa.

Korralik ühendus ja uus router võimaldavad nüüd seadmetele väljaspoolt ligi pääseda. See võimaldab muudatusi teha ja olukorda jälgida saarele sõitmata. Akudelaadimis ja konfigureerimisreiside ärajäämisega annab see olulise aja ja raha kokkuhoiu.


Ilmajaam.


I
lmajaam oli tegelikult weebikaamerast veelgi vanem idee, sest paadimehena oli alati oluline teada milline ilm valitseb sihtpunktis kuna praktikas erineb algpunkti ilm sihtpinki ilmast üsna tihti. Kuid ilmajaam tundus alguses võimatuna juba eelpool toodud põhjustel ning hiljem ma ei suutnud kuidagi leida piisavalt soodsat ilmajaama, mis vastaks nõuetele. Ka oli heietatud lootust, et ilmajaama aitaks finantseerida kas EMHI või ilm.ee kellega me juba koostööd tegime ja edastasime weebikaamera pilti ilm.ee'sse. Kõhklustele tegi lõpu härra Juhan Parmase sihtotstarbeline annetus. Soetatud sai korralik ning vastupidav ilmajaam, mis on suuteline andmeid edastama ka interneti kaudu. Ilmajaam sai üles 17. Juuli 2009

Sellele järgnesid paljud katsetused erinevate tarkvaraliste lahendustega, et edastatavat informatsiooni kuidagi ilusal kujul weebi saaks edastada. Hetkel on kasutusel ilmajaama endaga kaasas olnud tarkvara, mis nõuab eraldi windowsi serverit. See osutus paraku kõige töökindlamaks antud valikute hulgast kuigi ei olnud kõige ilusam ja võimaluste rohkeim.


Kokkuvõteks sellest mis on olnud


Tegelikult on selle lihtsa weebikaamera pildi ja ilmajaama andmete weebile toomiseks väga palju tööd tehtud, aega kulutatud ja enda ja teiste raha raisatud. Kogu seda süsteemi on tulnud otseses mõttes elus hoida. Iga tõrke pärast tuleb tüüpiliselt 2 korda saarel käia. Esimene kord vea leidmiseks ja teine kord vea parandamiseks. Kes on Keril käinud see teab et sinna sõit ei ole lihtne ega odav.

Püüdleme täiuslikkuse poole. Tahame töökindlust, ent tahame ka meile sobivaid lahendusi.

Võiks ju mõelda et ostame korraliku töökindla ja toimiva lahenduse mõnest välismaa firmast ja voila! Kuid me ju ei tea, kas see sobib meile ka aasta pärast ja kas me pärast seda süsteemi muuta saame või oskame. Või mis need muutused maksaksid või mis selle välismaa süsteemi ülalpidamine maksaks, sest ükski seade pole igavene. Isegi maailma kõige töökindlam tuulegeneraator mitte.

Oleme edasi läinud sammsammult tekitatud või tekkivaid võimalusi ärakasutades jättes endale maksimaalse paindlikkuse ja tegevusvabaduse.

Ma arvan, et Keril olev süsteem on kujunenud juba üsna heaks. Seetõttu sai analoogne üles pandud naabersaarele Aksile. Siit on näha Aksi saare weebikaamerat: http://www.aksi.eeToeta Keri saart!


Oleme eelnevatel aastatel välja andnud Keri kalendreid, et neid oleks tänutäheks võimalik jagada neile kes meid on toetanud ühel või teisel moel.

Weebikaamera ja ilmajaama elushoidmist ja arendamiseks on tarvis mitmesuguseid ressursse. Kellegi aega ja oskuseid. Materjale, seadmeid, vahendeid ja raha. Iga kuu maksame mitmesuguseid kuumakse, remondime, transpordime endid ja vajalikke inimesi saarele.

Meil on tulemas oma veebipood, kust saab siis ostamitmesuguseid meeneid, mis aitavad kõike seda seadmeparki elus hoida.

Meile on vastu tulnud ka mitmesugused era ja riiklikud organisatsioonid. Näiteks Piirivalve Lennusalk aitas meid talvel saarele, et veebikaamerad ja ilmajaam ära parandatud saaks ja pilt taas mandrile jõuaks.


Meie olulilisimaks tegevuse finantseerimise allikaks on annetused. Eraisikutelt ja organisatsioonidelt.

Kui soovid meie ilmajaama ja veebikaamerat toetada siis saab seda teha väikese ülekandega vastavalt oma võimalustele. Suvel ootame teid külla Keri saarele!


MTÜ Keri Selts arveldusarve asub Nordea pangas.

Arve nr. On: 17002571148


Selgitusse palun märgi Ilmajaam/veebikaameraLugupidamisega,

Peep Rada

MTÜ Keri Selts

tel: 55500485

info@keri.ee